Comunicate de presă

Echipa proiectului în lucru

Echipa proiectului „Șoldănești Agricultural Regional Market” (SARM), finanțat de Uniunea Europeană în cadrul Inițiativei „Primarii pentru Creștere Economică” (M4EG) s-a întrunit în data de 23 iunie curent, pentru a prioretiza acțiunile ce au rămas de făcut până la sfârșitul lunii iunie. Fiecare din membrii echipei a comunicat despre lucrul efectuat până la moment. Tot în această zi am discutat cu Primarul Alexandru Tinică, viceprimarul Vadim Groza și contabila-șefă Ina Brumă despre lucrurile pe care trebuie să le facem împreună pentru a îndeplini în termen și cu succes obiectivele proiectului.
23/06/2022

Ședința comisiei de selectare a Consultanților locali în domeniul scrierei proiectelor și dezvoltării afacerilor pentru antreprenori, startup-uri și asociații obștești

Marți, 31 mai 2022, în incinta primăriei Șoldănești s-a desfășurat ședința comisiei de selectare a 2 Consultanți locali în domeniul scrierii proiectelor și dezvoltdrii afucerilor pentru antreprenori, startup-uri și asociații obștești care vor implementa proiectul „Șoldănești Agricultural Regional Marketr” (SARM), finanțat de Uniunea Europeană în cadrul Inițiativei „Primarii pentru Creștere Economică” (M4EG). Comisia a primit 6 dosare pentru aceste funcții. La interviu s-au prezentat 4 din 6. Comisia a analizat rezultatele interviului și a selectat 2 Consultanți locali în domeniul scrierii proiectelor și dezvoltării afacerilor pentru antreprenori, startup-uri și asociații obștești, Aliona Țurcan și Zinaida Bogaciuc.
31/05/2022

Ședința de lucru a echipei proiectului „Șoldănești Agricultural Regional Market” (SARM), finanțat de Uniunea Europeană în cadrul Inițiativei „Primarii pentru Creștere Economică” (M4EG)

Vineri, 27 mai 2022, în incinta primăriei Șoldănești am avut o întâlnire de lucru cu primarul orașului Alexandru Tinică, viceprimarul Vadim Groza și cu o parte din echipa de implementare a proiectului. Am discutat unele momente din proiect, am vizitat sala unde se va face reparație, terenul pentru parc și locul unde va fi construită piața agricolă. La ședință au fost invitați și responsabilii de implementarea proiectului ,,Restaurarea și reabilitarea edificiului cu statut de monument istoric – Turnul de apă din orașul Șoldănești cu organizarea unui muzeu în interiorul edificiului,, , care este finanțat de către UE și implementat de PNUD în cadrul Programului “Susținerea Măsurilor de Promovare a Încrederii” ("UE-SMPÎ"), domnii Focșa Serafima și Constantin Iaconi. Am avut o ședință comună, fiindcă acest proiect prevede restabilirea turnului care datează din anul 1893 și este întrodus în registrul monumentelor istorice. Turnul este amplasat în vecinătate cu parcul și cu piața agricolă, care va fi construită în cadrul proiectului „Șoldănești Agricultural Regional Market” (SARM).
27/05/2022

Promovarea valorilor Europene

Miercuri, 11 mai 2022, în Casa de cultură din or. Șoldănești am avut o întâlnire productivă cu conducerea primăriei Șoldănești și cu echipa proiectului „Șoldănești Agricultural Regional Market” (SARM), finanțat de Uniunea Europeană. Am discutat despre valorile europene și euro-atlantice, domeniile de cooperare dintre NATO și Republica Moldova, Acordul de liber schimb dintre Republica Moldova - Uniunea Europeană și cultura în țările UE.
Ziua Europei va rămâne ca o zi în care să trăim sentimentul deplin al vieţii în libertate şi respect reciproc. Valorile Europei precum democrația, respectul față de demnitatea umană, egalitatea, libertatea, supremația legii și respectul tuturor drepturilor să domnească și în Țara noastră! La mulți ani Europa, la mulți ani Moldova!
11/05/2022

Comunicat de presă